Γ’ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ -Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 85-80 (73-73 κ.α.)

Posted by : Mr. Blog | 20 Οκτ 2014 | Published in

Ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, διεξήχθη στο ΔΑΚ Αγρινίου μεταξύ του Α.Ο.Αγρινίου και του Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μην μπορώντας να ξεφύγει η μία από την άλλη, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 19-15 υπέρ της ομάδας του Αγρινίου. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αρκετές καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τον Α.Ο.Αγρινίου να προηγείται με 34-32.
Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες έσφιξαν λίγο παραπάνω, οι επαφές ήταν πιο δυνατές αλλά ο Α.Ο.Αγρινίου πάλι ήταν μπροστά με 50-47. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της
Καστοριάς κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ αλλά η αντίδραση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση και έτσι το παιχνίδι έληξε με σκορ 72-72.
Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν ό,τι μπορούσαν με τον Α.Ο.Αγρινίου να έχει περισσότερες λύσεις και με την βοήθεια του κόσμου τους, κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή χρονιά.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αγρινίου ήταν ο Γκόβας με 20 πόντους ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Γεωργούλας, Τσατάλας, Μήτσου και Σταμουλάκης (οι 8 στην παράταση). Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νταλλής με 17 πόντους ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο Γυμνόπουλος με 16 πόντους.

Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-32, 50-47, 72-72, 85-80
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 7, Σταμούλης, Τσατάλας 18, Πατσέας, Σταμουλάκης 10 (2), Τσιρώνης, Μήτσου 13 (4), Γεωργούλας 15 (2), Μακρής 2, Γκόβας 20 (3).
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 5, Παπαδημητρίου, Αντωνιάδης 5 (1), Γυμνόπουλος 18 (2), Καραμήτσος 11, Ντάλλης 17 (3), Τασιούδης 2, Τεπετίδης  9 (3), Πανταζής 5, Σταϊος, Λέκκος, Κόκουρας 8.
Basket247

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 102-22
Εντυπωσιακή εμφάνιση και άνετη νίκη για την ομάδα των Παίδων του Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ κόντρα στην ομάδα του ΑΙΑΝΤΑ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-03,53-09,74-15,102-22
Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: Αντωνίου, Κρανιάς  17, Νάντσος 4, Σίσιου 6, Τούσκας 2, Αναστασίου 2, Μιχαλόπουλος  5, Τσαούσης  33, Βραγγάλας 23, Μπασακύρος 6, Κάδρας 4, Γεωργίου.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: Παρπάνης 6, Κοσμίδης, Μαρουφιάδης, Κοσμίδης Α.11(2), Καλέντζης, Παπαχαραλάμπους, Σμιξιώτης, Λαζαρίδης 2, Μπλάγας 2, Συρίλας  1.